Autor Wątek: Kwiaty na mogile  (Przeczytany 6995 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aeger Tymon

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja: 170
    • Karta postaci

Kwiaty na mogile
« dnia: 22 Marzec 2018, 19:04:37 »
Nazwa wyprawy: Kwiaty na mogile
Prowadzący wyprawę: Marduk Draven
Wymagania do uczestnictwa w wyprawie: poproszenie o to Marduka Dravena
Uczestnicy wyprawy: Aeger Tymon

Aeger siedział w "Bazyliszku", kończąc tego sikacza, którego karczmarz górnolotnie nazwał piwem. Nie miał wielkich wymagań, nigdy nie był na szlacheckim dworze, ale potrafił rozpoznać trunek i odróżnić go od pomyj. Podane piwo było zmieszanymi pomyjami z wodą. Niestety, mając z tyłu głowy swoje plany i zamierzenia, nie mógł sobie pozwolić na regularne pijanie w "Obieżyświecie" czy "Czterech Kotach" przy rynku. Nie mówiąc już o "Zippo" nieopodal szlacheckiej. Przez długi czas nie wiedział, że taki przybytek nawet istnieje, dopóki przypadkiem na niego nie wpadł, szukając tego smarkacza, który podpierdzielił mu kilka grzywien z dłoni, które właśnie miał wydać na wieprzowinę przy jatkach rzeźników. Gonił gnojka aż do mieszkalnej, biegnąć wzdłuż muru i barbakanu. Wbiegł na wzgórze, chcąc przeciąć mu drogę i zajść go przed przedostaniem się pomiędzy domy dzielnicy obywateli. Wiedział, że tam go już może nie dorwać. I ostatecznie nie dorwał, ale podejrzał ten lokal. Czerwone zasłony na piętrze i dwóch wielkich drabów przy wejściu zdradzało, że można tam nieźle spędzić czas. Potem, jakiś czas później, zasięgnął gdzieś języka i dowiedział się, że to jedno z bardziej ekskluzywnych miejsc w stolicy.

Offline Marduk Draven

  • Kanclerz Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 4926
  • Reputacja: 4731
  • Płeć: Mężczyzna
  • Memento mori.
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Marzec 2018, 19:41:09 »
Podczas kończenia "sikacza", przez karczmarza zwanego ambrozją, do Aegera, a dokładniej jego stolika zbliżyła się kelnerka. Nawet urodziwa brunetka w zielonej sukience odezwała się. No i wtedy też mężczyzna zauważył ubytki w uzębieniu kelnerki.
- Podać coś jeszcze?- zapytała. Miała mały notesik.
Tymczasem przy jednym z innych stolików w najlepsze trwała jakaś rozmowa, czy może raczej opowieść. Jegomość ze złotymi zębami, przynajmniej niektórymi, zatopił czubek noża w stole. Człowiek nie słyszał dokładnie, o czym mowa, ale opowieść musiała być ciekawa, bo wokół stolika zebrała się pokaźna ilość słuchaczy.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Marzec 2018, 19:41:09 »

Offline Aeger Tymon

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja: 170
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Marzec 2018, 21:44:52 »
- Tak, daj to ciemne, które tam macie. Może mnie nie przepali... - rzucił nieco zamyślony, wyciągając zza pasa trzy grzywny. Podał je kelnerce, chociaż pamiętał, że samo piwo to były dwie i pół grzywny w srebrze; niech dziewczyna ma coś dla siebie. W takiej podłej karczmie raczej nie dostawała wiele napiwków, prędzej kilka klapsów w tyłek i szczypania po cyckach. Pijani mężczyźni w dzisiejszych czasach, niezależnie od stanu majątku i statusu społecznego, po wypiciu kilku kolejek, chcieli przejść do innych rozrywek. A taka kelnereczka przecież aż sama się prosi.
Aeger przysunął się bliżej zbiorowiska, co by co nieco usłyszeć. Skoro już tutaj siedzi, sam, bez nikogo przy kuflu, to chociaż się może pośmieje.

780-3=777

Offline Marduk Draven

  • Kanclerz Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 4926
  • Reputacja: 4731
  • Płeć: Mężczyzna
  • Memento mori.
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Marzec 2018, 22:44:49 »
Kelnerka przyjęła pieniądze i odeszła. Po drodze pisnęła, klepnięta w dość duży tyłek.
Tymczasem, Aeger mógł usłyszeć opowieść.
- A wtedy on mnie capnął!- powiedział podniesionym głosem. Rękoma zrobił gest łapania.- Szarpałem się tyle, ile miałem sił, ale on był silniejszy! Popatrzył na mnie tymi swoimi patrzałkami. I zamachnął się na mnie, ale ja szybko chwyciłem ten o to nóż!- powiedział, łapiąc broń.- I siem wybroniłem! Ale wiać trzeba było ino szybko, bo rana jedynie go rozzłościła!
Kelnerka przyniosła coś co wyglądało jak ciemne piwo.

Offline Aeger Tymon

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja: 170
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Marzec 2018, 19:07:19 »
Aeger przyjął gliniany kufel, biorąc sporego łyka. Jego wąsy upstrzyły się białą pianą, nieco zbyt rzadką jak na ten rodzaj piwa. Smak nie porywał na żaden z księżyców, wręcz przeciwnie, znosił na ziemię, przypominając pochodzenie i status majątkowy. Człowiek świetnie jednak sobie zdawał sprawę ze swojego miejsca w świecie, upił więc jeszcze trochę. Oparł się o ścianę, zapierając nogę o wystającą belkę. Drzewo było sękate, trochę już nadgryzione zębem czasu i pijackimi burdami. Spróbował wyobrazić sobie tego straszliwego potwora, z którym walczył jegomość opowiadający historię. Kuna? Nie, opowiadałby wtedy o wielkim wschodnim smoku z sierścią zamiast łusek. To może jakiś burek go obszczekał i myślał, że pijaczyna już nie żyje? Wtedy pewnie by przedstawiał walkę z co najmniej sambirem, jeżeli nie czymś większym. Dlatego pewnie i to trzeba było wykluczyć. Może wiewiórki go zaatakowały? W niektórych kręgach uchodziły za mordercze bestie.
No cóż, słuchał dalej. I tak nie miał nic lepszego do roboty tego wieczora.

Offline Marduk Draven

  • Kanclerz Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 4926
  • Reputacja: 4731
  • Płeć: Mężczyzna
  • Memento mori.
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Marzec 2018, 19:18:01 »
- Tyle nam gadasz o tym, a dalej nie wiemy jak te monstrum wyglądało!- zarzucił jeden ze słuchaczy.
- Ano tak wyglądał jak ty, czy ja czy każden inny ludź!- bronił się opowiadający.- Tylko jakiś tak z obdartą skórą, martwy jakby... Ale jakżem mówił, uciekałem ile sił w nogach, lecz brama cmentarza była zamknięta. Rzuciłem się więc przez ogrodzenie i ino uciekłem! No... to kto stawia kolejkę?

Offline Aeger Tymon

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja: 170
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Marzec 2018, 19:55:43 »
Poczuł, że nie jest to towarzystwo dla niego. Wrócił do szynkwasu, zagadując o coś tam do karczmarza. Wymienili kilka pustych zdań, nic nie wnoszących do życia żadnego z uczestników dialogu i pogrążyli się w swoich czynnościach. Aeger z wolna sączył ciemne piwo, przyglądając mu się z pustym wyrazem twarzy. Karczmarz zaś nadal polerował gliniane kufle i kubki, co rusz sprawdzając potrawkę gotującą się na ogniu. Dosypał raz czy dwa trochę soli, wrzucił jakiegoś liścia i próbował co jakiś czas. Wysłał swojego najmłodszego, pryszczatego syna do piwnicy po kiełbasę i cebulę.
Aeger upił jeszcze trochę, ostatecznie zostawiając nieco mniej niż ćwierć w naczyniu. Rzucił coś na odchodne do oberżysty i wyszedł, sprawdzając, czy ma wszystkie swoje graty. Wracał z tego placu treningowego, gdzie jegomość Jan nauczał obywateli walki, więc słabej jakości pas obciążał mu pospolity, jednak w miarę solidny miecz. Naciągnął mocniej rękawice i ruszył wzdłuż muru bronionego przez cech szewców. Do swojego domku miał jeszcze trochę, ale chciał wrócić szybciej, więc zaraz za basztą levarską skręcił w prawo, podążając zabłoconą uliczką. Po lewej miał warsztat grabarza i dalej jeden z miejskich cmentarzy.

Offline Marduk Draven

  • Kanclerz Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 4926
  • Reputacja: 4731
  • Płeć: Mężczyzna
  • Memento mori.
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Marzec 2018, 20:22:26 »
Wychodząc z karczmy, Aeger spostrzegł, że duża część słuchaczy okazuje zniecierpliwienie i niezadowolenie z opowieści. Część nawet odsuwała się, a inna część wychodziła. Widocznie opowieść nie była ani realistyczna, ani dobra. Albo też dlatego, że był wieczór. Część mężów pewnie wolała zachować swoje męskie narzędzia od kobiecego gniewu.
Idąc tak, mężczyzna czuł intensywną woń kwiatów, która przebijała nawet siarkę i olej z lamp i pochodni. Gdzieś tam domokrążca własnie zapalał te pierwsze od tego drugiego.
Błoto plaskało przy jego krokach, które nagle coś przerwało. Z warsztatu wyszedł grabarz, odziany w szarawy płaszcz. Skłonił się lekko Aegerowi.
- Przepraszam, ale czy nie chciałby pan pomóc mi zanieść trumnę na cmentarz? Pracownik niedawno się zwolnił, a ja to już nie te lata...
Spadł deszcz.

Offline Aeger Tymon

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja: 170
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Marzec 2018, 20:37:51 »
- W sumie? Czemu nie... -powiedział. Rozejrzał się dookoła, sprawdzając, czy aby na pewno pytanie było skierowane do niego. Przyjrzał się szybko grabarzowi i od razu rozpoznał w nim mężczyznę starego, czerstwego i relatywnie niegroźnego. A na pewno takiego, który był właśnie grabarzem, nie jakimś bandytą czyhającym na jego sakiewkę.
- Czujecie tę woń, mistrzu? Jakieś mocne kwiaty.

Offline Marduk Draven

  • Kanclerz Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 4926
  • Reputacja: 4731
  • Płeć: Mężczyzna
  • Memento mori.
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Marzec 2018, 20:43:58 »
- Dziękuję, panie, dziękuję.- odrzekł.- A, to na ten grób, panie. Kazali takie dać.- powiedział, prowadząc Aegera do swojego warsztatu. Otworzył drzwi.
Wnętrze było dość duże, acz urządzone skromnie. Ot, stoły, na których były grabarskie narzędzia, lampy oliwne, wieszak i składzik na trumny. Podszedł do jednej z trumien. Dębowej, z czterema żelaznymi uchwytami, dwoma na przodzie i dwoma na tyle.- Ta o.- powiedział i chwycił uchwyty po swojej stronie.

Offline Aeger Tymon

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja: 170
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Marzec 2018, 20:57:53 »
Aeger rozejrzał się na moment po warsztacie i skonstatował, że nigdy nie był u grabarza w stolarni. Nic szczególnego nie przykuło jego wzroku, ot zwykłe pomieszczenie do pracy zwykłego rzemieślnika.
- Ktoś znaczny umarł? ÂŚwieże kwiaty o tej porze roku... - zaciekawił się. Wydało mu się to wcale intrygujące. Był koniec atunus, hemis nadchodziło wielkimi krokami, a tutaj tylko świeżych, pachnących wyraźnie kwiatów. Nie czekając na odpowiedź chwycił jednak za klamry, poprawiając za moment chwyt. Zaparł się nogami, unosząc masę trumny. W życiu żadnej nie niósł i nie spodziewał się, że kiedyś będzie miał okazję.

Offline Marduk Draven

  • Kanclerz Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 4926
  • Reputacja: 4731
  • Płeć: Mężczyzna
  • Memento mori.
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Marzec 2018, 21:05:39 »
- A tak. Jakiś tam bogaty kupiec. Jak mu tam było... Maurycy... eee... Alzheimer.- rzekł. Poprowadził was do drzwi, które pchnął tylko plecami. Trumna ważyła na oko tak z 60-70kg. Było ci ciężko, ale bywało też gorzej. Powoli zbliżaliście się do do bramy cmentarza.

Offline Aeger Tymon

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja: 170
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Marzec 2018, 21:18:03 »
//Zauważę, że jesteś niekonsekwentny. Raz piszesz: "zaprowadził Aegera", a drugim razem: "zaprowadził Ciebie".

Aeger stawiał spokojne kroki, próbując nie wywrócić się pod ciężarem przedmiotu, który nieśli. Lekko morka nawierzchnia sprawy nie ułatwiała, ale nie było aż tak źle, by się załamać i odpuścić. W miarę regularne treningi i podobnie regularna praca fizyczna sprawiły, że nie najgorzej się sprawował. Co prawda nie miał ciała atlety jak z traktatów o herosach czy bohaterach igrzysk, ale nie miał się czego wstydzić.
- Alzheimer? Nie pamiętam, bym kiedyś o nim słyszał.

Offline Marduk Draven

  • Kanclerz Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 4926
  • Reputacja: 4731
  • Płeć: Mężczyzna
  • Memento mori.
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Marzec 2018, 11:53:23 »
//Dziękuję za uwagę :)

- Ja tyż nie słyszałem.- odrzekł. Sam nie był kimś bez krzepy, bowiem nie narzekał na ciężar.- Proszę położyć, otworzę bramę.- powiedział. Gdy mężczyźni postawili trumnę, on zbliżył się do metalowej bramy. Wyjął pęk kluczy. Przebierał w nich przez kilka chwil, mrucząc coś pod nosem i w końcu otworzył drzwi właściwym. Zaskrzypiały po pchnięciu. Grabarz wrócił do trumny i złapał za uchwyty.

Offline Aeger Tymon

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja: 170
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Marzec 2018, 13:23:34 »
Aeger również chwycił. Nic nie komentował.

Offline Marduk Draven

  • Kanclerz Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 4926
  • Reputacja: 4731
  • Płeć: Mężczyzna
  • Memento mori.
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Marzec 2018, 18:05:42 »
Mężczyźni poszli. Po równo ułożonej kostce brukowej. Atmosfera była ponura. Wszak lał wieczorny deszcz. No i trwało Atunus. Podczas "spaceru" nagle zakrakała wrona. Za nią kolejna i następna, potem jeszcze jedna. Na łysym, pozbawionym liści drzewie siedziała ich cała chmara. Drzewo wyglądało jakby wyciągało chude, suche gałęzie do nieba, prosząc bogów o powrót ciepła i liści. Ptaki zaś przyglądały się grabarzowi i Aegerowi z zaciekawieniem. Pewnie czuły trupa.
W końcu grabarz zatrzymał się.
- Proszę o tu postawić.- powiedział, wskazując nogą obszar bezpośrednio przed nagrobkiem wykonanym  białego marmuru. Wygrawerowane były na nim imię Adolf Alzheimer, oraz data urodzin i śmierci. Jegomość w chwili śmierci, to jest tydzień temu miał 70 lat.

Offline Aeger Tymon

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja: 170
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Marzec 2018, 18:40:10 »
- Czekaj, czekaj... - powiedział nagle Aeger. Wykonał w głowie szybką kalkulację, spojrzał na trumnę, grób, grabarza, na trumnę, znowu na grób. Przekrzywił dziwnie głowę, jakby czemuś nie dowierzając. Wskazał kamienną płytę na pomniku i zapytał:
- My nieśliśmy trupa? Który zmarł tydzień temu? Czy... co? Coś mi się nie zgadza. - Był naprawdę zbity z tropu.

Offline Marduk Draven

  • Kanclerz Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 4926
  • Reputacja: 4731
  • Płeć: Mężczyzna
  • Memento mori.
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Marzec 2018, 21:41:08 »
- Nuuu tak. Tydzień temu. Bo musieli mu zrobić sekcje, flaki wyjąć, potem ja musiałem przygotować do pogrzebu, zamówić tabliczkę, przyszykować miejsce. A teraz zmierzymy jaką długość i szerokość ma mieć dół trzeba by zrobić i wrócim.-odrzekł nieco zbity grabarz.

Offline Aeger Tymon

  • Obywatel
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Reputacja: 170
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Marzec 2018, 16:16:08 »
- I chcesz mi powiedzieć, że ten nieboszczyk przeleżał w środku tej trumny tydzień, cuchnie niemiłosiernie, a gazy z jego rozkładającego się ciała zaraz wyrzucą wieko na bok?

Offline Marduk Draven

  • Kanclerz Koronny
  • ***
  • Wiadomości: 4926
  • Reputacja: 4731
  • Płeć: Mężczyzna
  • Memento mori.
    • Karta postaci

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Marzec 2018, 16:25:55 »
- Panie, co pan? Trumna jest utwardzona, zawiasy również! A nie śmierdzi, bo kwiatki są!

Forum Tawerny Gothic

Odp: Kwiaty na mogile
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Marzec 2018, 16:25:55 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top
anything