Autor Wątek: Tartak [praca]  (Przeczytany 22680 razy)

Description:

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Silion aep Mor

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 7306
  • Reputacja: 1787
  • oCNpc
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #40 dnia: 16 Kwiecień 2015, 22:18:11 »
Krasnolud ulozyl deski na kupkę. Przykrył je folia aby snieg nie moczyl drewna, wszak jest hemis. Usiadl sobie na chwile na pniaku, wypił całą przydzielona mu butelke wody. Patrzyl przez pare minut na ziemie po czym wstał. Zabral sie za robienie porzadkow. Wrocil na miejsce gdzie korowal i cała kore jaka sciagnal, wyzbieral i zlozyl na jednej stercie. Wyczyscil swoj topor oraz narzedzia do heblowania. Gdy skonczyl porzadki poszedl do zarzadcy.
- No i jak zarzadco? Jak widzisz, szlachcic też potrafi uczciwie popracowac fizycznie.

Offline Lucas Paladin

  • Starszy redaktor
  • ***
  • Wiadomości: 2971
  • Reputacja: 2876
  • Płeć: Mężczyzna
  • Believer & Traveler
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #41 dnia: 16 Kwiecień 2015, 23:36:34 »
- I takiej szlachty, rwał jego mać potrzebujemy. - z zadowoleniem odpowiedział zarządca. Po czym sięgnął po mieszek i rzucił w stronę Siliona odliczone 220 grzywien.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #41 dnia: 16 Kwiecień 2015, 23:36:34 »

Offline Armin

  • Krwawe Kruki
  • ***
  • Wiadomości: 1658
  • Reputacja: 2475
  • Płeć: Kobieta
  • Nikt nic nie słyszał...
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #42 dnia: 17 Kwiecień 2015, 08:49:36 »
Armin po raz kolejny przyszła do tartaku popracować. Poprawiła strój, zawiązała ciemne włosy w kucyka i skierowała się w stronę wozu, na którym leżało drewno. Kobieta podeszła do nich i zabrała się do pracy. Wzięła drewno i zanosiła je na stanowisko cięcia. Było ciężkie, ale maurenka była wytrwała. Jedno drewno, drugie, trzecie... Czarnoskórej czasami wydawało się, że to nie jest robota dla kobiety, ale potrzebowała zarobić trochę grosza, więc postanowiła zrobić cokolwiek, by dostać pieniądze.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2015, 10:38:19 wysłana przez Armin »

Offline Armin

  • Krwawe Kruki
  • ***
  • Wiadomości: 1658
  • Reputacja: 2475
  • Płeć: Kobieta
  • Nikt nic nie słyszał...
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #43 dnia: 17 Kwiecień 2015, 09:53:14 »
Po zaniesieniu drewna w wcześniej obrane miejsce, maurenka wzięła piłę i zaczęła ucinać je na deski. Każde drewno starała się uciąć dokładnie, tak aby każda deska wyglądała identycznie. Okiem perfekcjonisty wycinała z drewna równe deski. Za każdym pociągnięciem ostrza przecinała niewielką powierzchnię, dlatego musiała użyć całej swej siły, by przyciąć kilka desek. Cięła i cięła, lecz końca nie było widać. Co kilka minut ocierała pot z czoła, ale się nie poddawała.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2015, 10:36:14 wysłana przez Armin »

Offline Rakbar Nasard

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 4493
  • Reputacja: 4124
  • Płeć: Mężczyzna
  • I will find you anywhere you go.
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #44 dnia: 17 Kwiecień 2015, 10:32:37 »
Nadzorca podszedł do tablicy z ogłoszeniem pracy w tartaku i dodał w nim nowe zdanie precyzujące kogo właściwie mu potrzeba, gdyż ostatnimi czasy zgłaszali się ludzie bez polotu w tym fachu.

Dodano do wymagań:
"Post powinien zawierać co najmniej 3 linijki opisu własnej pracy."

Offline Armin

  • Krwawe Kruki
  • ***
  • Wiadomości: 1658
  • Reputacja: 2475
  • Płeć: Kobieta
  • Nikt nic nie słyszał...
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #45 dnia: 17 Kwiecień 2015, 10:57:54 »
Po przecięciu kilku lub kilkunastu desek, Armin zabrała się za korowanie. Na szczęście znalazła na ziemi obok trocin toporek. Nie umiała niestety się nim posługiwać, ale korowanie to nie walka, pomyślała. Na początku delikatnie pozbawiała kory deski. Ów kora odchodziła gładko od drewna, lecz czasami nie chciała za cholerę. Wtedy czarnoskóra musiała użyć swej siły, by dopiąc swego. Kolejne deski traciły swoją korę, ale maurenka miała przed sobą całą godzinę pracy...

Offline Armin

  • Krwawe Kruki
  • ***
  • Wiadomości: 1658
  • Reputacja: 2475
  • Płeć: Kobieta
  • Nikt nic nie słyszał...
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #46 dnia: 17 Kwiecień 2015, 11:53:55 »
Po skończonym korowaniu maurenka otarła pot z czoła, po czym odłożyła toporek. Widać było, że kora została doszczętnie usunięta z desek. Czarnoskóra zaczęła przenosić w miejsce, gdzie będzie jej się wygodnie heblowało. Kiedy przeniosła jedną deskę, kobieta zaczęła ją bardzo dokładnie heblować odpowiednimi do tego narzędziami. Powierzchnia drewna miała być gładka jak pupcia niemowlęcia. Kiedy Armin skończyła jedną, brała się za drugą i tak dalej.

Offline Armin

  • Krwawe Kruki
  • ***
  • Wiadomości: 1658
  • Reputacja: 2475
  • Płeć: Kobieta
  • Nikt nic nie słyszał...
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #47 dnia: 17 Kwiecień 2015, 12:48:33 »
Po zakończonym heblowaniu desek, Armin odetchnęła głeboko i zaczęła przenosić deski tam, gdzie znajdowały się już gotowe i czyste deski. Czarnoskóra była już trochę zmęczona, więc brała tylko po jednej desce. Kobieta czuła, że nogi uginają się pod ciężarem drewna, ale z determinacją nosiła deski. Każda podróż maurenki w tą i z powrotem nużyła dziewczynę, ale jeśli podjęła się tej pracy to musiała wykonać ją do końca.

Offline Armin

  • Krwawe Kruki
  • ***
  • Wiadomości: 1658
  • Reputacja: 2475
  • Płeć: Kobieta
  • Nikt nic nie słyszał...
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #48 dnia: 17 Kwiecień 2015, 13:51:10 »
Po przeniesieniu wszystkich desek w jedno miejsce, Armin przysiadła i napiła się wody. Ze spokojem odetchnęła przez chwilę. Po czym wstała i zaczęła sprzątać po sobie: sprzątnęła korę, trociny zebrała w kupkę. Narzędzia, którymi się posługiwała, wyczyściła i odłożyła tam, skąd je wzięła. Przypomniała sobie też o toporku i odstawiła go koło drewien, które jeszcze nie były okorowane. Kiedy uznała, że wszystko jest w należytym porządku, poprawiła swój strój i zwróciła się do zarządcy:
- No cóż, 6 godzin przepracowane. I to w dodatku sumiennie. - powiedziała z lekkim uśmiechem.

Offline Lucas Paladin

  • Starszy redaktor
  • ***
  • Wiadomości: 2971
  • Reputacja: 2876
  • Płeć: Mężczyzna
  • Believer & Traveler
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #49 dnia: 17 Kwiecień 2015, 16:53:23 »
Nadzorca był zadowolony z efektów. Krytycznym okiem ocenił stan i jakość surowca. Deski były równe, kora zdjęta, drewno gładkie. Z uśmiechem rzucił Maurence mieszek zawierający 220 grzywien.

Offline Nawaar

  • Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 9629
  • Reputacja: 11037
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #50 dnia: 17 Kwiecień 2015, 18:02:33 »
Dhampir odwiedził tartak w Atusel w celu dorobku, bo jakoś nie mógł sobie wyobrazić, że niziołek miałby tutaj pracować. Dlatego podszedł do zarządcy i powiedział. - Zapisz mnie na listę pracowników. Wychodząc podszedł do ściętych drzew będących na wozie, które pojedynczo ściągał i zanosił do tartaku kładąc je na miejscu do dalszej obróbki . Silvasterowi nie wiele ciążyły takie bele, więc nie męczył się zbytnio, ale tak nosząc jedną za drugą w końcu na czole pojawiło się kilka kropel potu, które spadały na ziemię znaczyło to, że się rozgrzał i dawało mu to chęci do dalszej pracy. Dhampir tak nosił kłody dopóki wóz nie opustoszeje.

Offline Silion aep Mor

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 7306
  • Reputacja: 1787
  • oCNpc
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #51 dnia: 17 Kwiecień 2015, 18:06:07 »
Krasnolud przybył do tartaku, pokazal sie zarzadcy po czym od razu zabral sie za robote. Drzewo bylo juz zrzucone z wozu, widocznie ktos je wczesniej zrzucil. Zlapal za klode i zaczal ja ciagnac w ustronne miejsce gdzie bedzie mogl ja oskorowac. Najpierw zaciagnal jedna, pozniej druga i tak kolejne az uznal ze na jeden dzien wystarczy mu tyle surowca.

Offline Nawaar

  • Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 9629
  • Reputacja: 11037
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #52 dnia: 17 Kwiecień 2015, 19:05:01 »
Wóz opustoszał po godzinie a w międzyczasie, dhampir dostrzegł jak jeden z krasnoludów sam ciąga całe bele. Wtedy zdał sobie sprawę, że to sam szlachcic Atusel wstawił się do pracy w tartaku. Silvaster nie spodziewał się, że szlachcice będą tutaj pracować dlatego rozpoczął rozmowę z owym brodatym jegomościom nim pójdzie korować zaniesione drzewo. - Widzę, że teraz nawet szlachcice wzięli się do roboty a nie żerują na biednych chłopach. Muszę przyznać, że zaskoczyłeś mnie krasnoludzie i to bardzo, no pogadałbym jeszcze, ale muszę okorować drzewo. Rzekł i ruszył na swoje stanowisko pracy chwytając pierwszy lepszy toporek. Dziecko świtu może i nie znało jak powinno się walczyć toporkami, lecz zwykłą siekierą akurat umiało się posługiwać jak każdy, więc chwytając mocno za rękojeść starało się spokojnymi i długimi ruchami ściągać całą korę ze wszystkich kłód. Kora schodziła równomiernie i gładko nie uszkadzając samego drewna, z których pozyska za niedługo deski. Już po chwili w koło jego miejsca pracy zbierało się coraz więcej kory.

Offline Silion aep Mor

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 7306
  • Reputacja: 1787
  • oCNpc
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #53 dnia: 17 Kwiecień 2015, 19:09:36 »
Gdy konczyl pierwsza czesc zadania zaczepil go jakis dhampir. - A wiesz uczciwa praca, zawsze poplaca! A tak wogole to jestem Silion. Porozmawiamy po robocie, dobrze? Kiedy zaciagnal drzewo do wyznaczonego sobie wczesniej miejsca zabral sie za jego korowanie. Dobyl topora i nacinał kore po dwoch przeciwleglych sobie bokach uwazajac na to by nie pociac drewna. Nastepne golymi rekoma i z ewentualna mala pomoca topora odrywal kore. Gdy skonczyl z jedna kloda, zabieral sie za kolejna i tak az skonczyl mu sie surowiec.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2015, 19:18:07 wysłana przez Silion aep Mor »

Offline Nawaar

  • Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 9629
  • Reputacja: 11037
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #54 dnia: 17 Kwiecień 2015, 20:06:04 »
Dhampir, tylko skinieniem głowy odpowiedział na propozycję brodacza, bo sam nie lubił gdy ktoś mu przeszkadzał podczas pracy, więc teraz milcząco obejrzał każde okorowane drzewo w celu zweryfikowania, czy niczego nie pominął albo uszkodził. Silvaster oglądając nie stwierdził żadnych uszczerbków na drzewie oraz kawała kory będącym na nim, czyli swoją robotę wykonał dobrze. Teraz postanowił posprzątać wokoło, by niepotrzebnie przestawiać drzewo na inne miejsce. Dhampir pozbierał rozwaloną korę i ułożył ją na kupce z dala od czystego już surowca. Następnie wziął ze sobą piłę, ale taką większą aby praca szła sprawniej zawołał jednego z innych pracujących ludzi do pomocy. Razem szło im zacznie sprawniej a przede wszystkim wydajnie, bo gdy się dorwali we dwójkę drewno momentalnie ulegało naostrzonej pile i w mik z jednej kłody robiły się dwie równe belki, a potem belki zaczęli ciąć na deski. Tak razem działali dopóki nie zostało nic do przecięcia.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2015, 20:11:09 wysłana przez Silvaster »

Offline Silion aep Mor

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 7306
  • Reputacja: 1787
  • oCNpc
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #55 dnia: 17 Kwiecień 2015, 20:07:45 »
Cale drzewo zostalo okorowane. Krasnolud usiadl sobie na jednym sagu i posiedzial chwile aby odpoczac. Po chwili odpoczynku zawolal pobliskiego czlowieka by pomogl mu z pila. Poszedl po pile i wzieli sie za pilowanie. Cieli bale poziomo, na dlugie rownej grubosci deski. Praca byla bardzo meczaca lecz szla im sprawnie.

Offline Rodred

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 2431
  • Płeć: Mężczyzna
  • Eh zaraza...
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #56 dnia: 17 Kwiecień 2015, 20:37:59 »
Do tartaku przyszedł Rodred. Jest tu po raz pierwszy więc z uwagą się rozglądnął. Widząc wołającego nadzorcę podszedłem, przywitałem oraz zatrudniłem na kilka godzin. Przyjął mnie z otwartym rękami. Najwyraźniej zawsze potrzeba mu ludzi do pracy.
Widząc zbliżający się wóz postanowiłem od razu zabrać się do pracy. Widząc innych pomyślałem sobie Zawsze mają tu taki tłok?   Wóz stanął. Od razu kilku ochotników wzięło się za rozładowanie go. Ja zająłem się końmi. Odprowadziłem zmęczone zwierzęta na bok, napoiłem i nakarmiłem. Następnie poczyniłem przygotowania do przypięcia ich do pustego wozu jadącego z powrotem.

Offline Silion aep Mor

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 7306
  • Reputacja: 1787
  • oCNpc
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #57 dnia: 17 Kwiecień 2015, 21:07:30 »
Gdy deski zostaly pociete, krasnolud poklepal swojego pomocnika po ramieniu i podziekowal za pomoc. - Jesli spotkamy sie kiedys na miescie, masz u mnie piwo.
Przed zniesieniem, swiezo pociete drzewo nalezalo otrzepac z trocin. Zajelo to krasnoludowi kilka minut. Deski byly czyste, tak wiec Sil zabral sie za ich noszenie. Jak ostatnio bral na klate kilka desek na raz i skladal je na swoja osobista kupke.

Offline Nawaar

  • Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 9629
  • Reputacja: 11037
  • Płeć: Mężczyzna
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #58 dnia: 17 Kwiecień 2015, 21:07:42 »
Gdy z drewnianych kłód zostały wycięte deski, dhampir poczuł lekkie zmęczenie i oparł się o stos z nich ułożonych w celu krótkiego odpoczynku. Silvaster sięgnął po butelkę z wodą, wypijając kilka łyków a następnie oblał sobie nią twarz, by zmyć z siebie pot. Woda z brudem spłynęła po jego twarzy spadając na ziemie a on sam zdał sobie sprawę, że nadeszła pora zacząć heblować deski. Dlatego najpierw podziękował człowiekowi, który mu pomógł ciąć drzewo a w końcu zaczął zanosić deski do specjalnego miejsca gdzie mógłby je wszystkie wyheblować. Dziecko świtu znalazło takie miejsce i umieszczając deskę za deską zaczęło je heblować przy użyciu odpowiednich narzędzi, które wzięło z warsztatu. Dhampir posuwistymi ruchami sprawiał, że deska stawała się gładka z każdą chwilą. Tak właśnie robił z każdą deską, którą przyniósł.

Offline Rodred

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 2431
  • Płeć: Mężczyzna
  • Eh zaraza...
    • Karta postaci

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #59 dnia: 17 Kwiecień 2015, 21:53:36 »
Po skończonej godzinie pracy wziąłem się za kłody na sąsiednim wozie. Okazały się cięższe niż mogło by się wydawać. W kilku udało nam się rozładować wozy ale , żeby dostarczyć kłody pod piłę potrzeba było pomocy koni. Praca była całkiem przyjemna, świeciło słońce, ćwierkały ptaki i słyszało się równomierny hałas pił i przerzucanych kłód.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Tartak [praca]
« Odpowiedź #59 dnia: 17 Kwiecień 2015, 21:53:36 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top