Autor Wątek: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]  (Przeczytany 19558 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Elrond Ñoldor

 • Weteran
 • ***
 • Wiadomości: 17213
 • Reputation Power: 299
 • Elrond Ñoldor budzi postrach.Elrond Ñoldor budzi postrach.Elrond Ñoldor budzi postrach.Elrond Ñoldor budzi postrach.Elrond Ñoldor budzi postrach.Elrond Ñoldor budzi postrach.Elrond Ñoldor budzi postrach.Elrond Ñoldor budzi postrach.Elrond Ñoldor budzi postrach.Elrond Ñoldor budzi postrach.Elrond Ñoldor budzi postrach.Elrond Ñoldor budzi postrach.

  • Karta postaci

 • Nagrody:
  SzlachcicWilk MorskiNajlepszy avatar - zwycięzca VII edycji.Screen tygodnia - zwycięzca I edycji....
  • Zobacz profil
Uniwersytet położony w starym mieście, jest miejscem nauki. Poszerzania horyzontów i zdobywania wiedzy. Powołany do życia za sprawą radnych miasta (obecnie lordów elektów) Efehidon. Zgromadził w swoich murach rzeszę wybitnych specjalistów, uczonych i mędrców, którzy z zapałem przekazują swoją wiedzę młodym pokoleniom (i nie tylko). Władze uniwersyteckie co jakiś czas składają propozycje gościnnych wykładów specjalistom z różnych dziedzin, żyjących w królestwie. Ponadto przeznaczeni do tego nauczyciele zostali zobowiązani, aby udzielać, za drobną opłatą, chętnym obywatelom nauki języków obcych i medycyny. Oczywiście życie uniwersyteckie nie składa się tylko i wyłącznie z nauki. Mimo młodego wieku tej szkoły, żacy uczęszczający do niej już zasłynęli w całym mieście ze swojej skłonności do zabaw i hulanek. Uniwersytet składa się z wielu wydziałów, jego cała struktura jest bardzo skomplikowana i tylko nieliczni są wstanie poruszać się po nim bez omyłek.
Tuż przy wejściu, na wprost dziedzińca, znajduje się strzelista i smukła wieża, w której odbywają się wszelkie nauki i pracę na temat języków i wszelkich odkrytych kultur. Kadra naukowców składa się z kilkunastu wybitnych umysłów, które ślęczą godzinami nad pergaminami zaszyfrowanymi w nieznanych dotąd językach lub pochłonięci są całkiem prostym procesom jak przekładanie książek na inny język. Jeden spośród tych ludzi, Alastor, podjął się zadania nauki wszystkich chętnych obywateli królestwa Valfden. Pierwsze trzy poziomy należą do dyspozycji uczniów; znajdują się tam deskrypcje języków, przykładowe tłumaczenia czy unikatowe dzieła spisane setki, jeśli nie tysiące lat temu. Wszystkie poziomu ponad tymi ogólnodostępnymi są objęte tajemnicą państwową i są silnie chronione przez intruzami.
Imię: Alastor
Płeć: Mężczyzna
Rasa: Człowiek
Wiek: 60 lat
Opis: Wybitny mędrzec i lingwista. Z zamiłowania nauczyciel.

- Nowożytny dracoński | Koszt: 100 grzywien [link]
- Starowampiryczny | Koszt: 100 grzywien [link]


Skrzydło nauk medycznych jest w zasadzie jednym wielkim gmachem, w którym znajduje się kilkanaście małych i dużych sal. Większość z nich jest dostępna dla studentów, przede wszystkich dwie duże sale wykładowe zdolne pomieścić kilkadziesiąt uczniów a także pracownie laboratoryjne, w których uczniowie będą w stanie przyswoić sobie wiedzę na poziomie praktycznym. Pięć małych sal na końcu długiego korytarza stanowią indywidualne pracownie najwybitniejszych uczonych w dziedzinie uzdrawiania. Poświęcają się oni jedynie na badaniach i odkryciach, a także śledzeniu ogólnej zachorowalności społeczeństwa i przeciwdziałaniu zaraz.
Imię: Hink du'Agara
Płeć: Mężczyzna
Rasa: Niziołek
Wiek: 65 lat
Opis: Zachwycający mówca i genialny alchemik, który sprowadził tą dziedzinę do banału poprzez spopularyzowanie prostych naparów i maści kojących ból i przyspieszających leczenie. Na co dzień bardzo życzliwy.
- Pierwsza pomoc | Koszt: 300 grzywien [link] (nauka zostaje zaakceptowana po odbyciu wykładu i przepracowaniu 1 godziny w szpitalu)
- Farmakologia | Koszt: 500 grzywien [link] (nauka zostaje zaakceptowana po odbyciu wykładu i zdaniu egzaminu)
- Ortopedia | Koszt: 400 grzywien [link] (nauka zostaje zaakceptowana po odbyciu wykładu i przepracowaniu 4 godzin w szpitalu)
- Chirurgia | Koszt: 800 grzywien [link] (nauka zostaje zaakceptowana po odbyciu wykładu, przepracowaniu 8 godzin w szpitalu oraz zaliczonym teście u nauczyciela)
Wymagania:
- Możesz uczyć się tylko jednej umiejętności w ciągu 24h - liczone od akceptacji nauki przez NPC.
- Nauka prowadzona jest cały tydzień w godzinach 10:00-24:00.
- Chcąc skorzystać z nauki zobowiązany jesteś zapisać się w tym temacie.
- W czasie nauki nie możesz znajdować się na zadaniach czy wyprawach. Dopuszczalne jest natomiast przebywanie w domach, zakładach czy sklepach innych graczy oraz w instytucjach takich jak np. Ratusz czy Skarbiec.
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2016, 13:44:21 wysłana przez Dragosani »

 

Offline Marduk Draven

 • Marszałek Koronny
 • ***
 • Wiadomości: 4758
 • Reputation Power: 0
 • Marduk Draven chowa się w cieniu.

 • Age: 21
  • Karta postaci

 • Nagrody:
  Szlachcic ziemi Gear, Rudar i Feros - Marduk DravenAmulet siły - za napisanie 1000 postów.Amulet życia - za napisanie 500 postów.Lubię Tawernę Gothic na Facebooku!
  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #361 dnia: 25 Czerwiec 2019, 19:50:04 »
Po męczącej walce na arenie Samir wrócił do stolicy, kierując swe kroki na wydział medycyny.
- Dzień dobry, chciałbym poznać tajniki pierwszej pomocy.

- Pierwsza pomoc | Koszt: 300 grzywien [link] (nauka zostaje zaakceptowana po odbyciu wykładu i przepracowaniu 1 godziny w szpitalu)

300 x 0,7 = 210 grzywien

334 - 210 = 124 grzywny
7 - 1 = 6 srebrnych talentów

Hink du'Agara rozpoczął wykład.
- A więc kolejny chce zgłębić tajniki pomagania rannym. Bardzo dobrze. Zacznijmy od ran ciętych. Są to zadrapania i cięcia o różnej długości i raczej płytkie.
Niziołek podszedł do planszy, gdzie był rozrysowany cały układ krwionośny.
- Zazwyczaj przerwane zostają naczynia włosowate i żyły. Jeśli krew wypływająca z ciała jest jasnoczerwona, oznacza to przerwanie tętnicy. Wtedy pomóc może tylko witalita. Można też założyć opaskę uciskową, aby opóźnić wykrwawienie się. Jednak wróćmy do ran, które można wyleczyć. Najważniejsze na początek to odkazić ranę. Dobrym środkiem do tego jest bardzo mocny alkohol. Jeśli nie mamy go pod ręką możemy po prostu obmyć ranę i jej okolice wodą. Ważne, aby pod opatrunkiem nie znajdowały się żadne zabrudzenia. Kiedy już miejsce rany jest względnie czyste możemy przystąpić do nałożenia opatrunku. Hink du'Agara wziął z półki bandaż i podszedł do manekina by zademonstrować sposób opatrywania.
- Owijamy bandaż wokół miejsca zranienia starając się objąć przy tym całą ranę. Zawsze powinieneś nosić przy sobie bandaż. Jeśli go nie masz może być jakiś kawałek materiału. I gotowe. Tak powinien wyglądać poprawnie założony opatrunek. Jeśli krwawienie nie ustaje zakładamy jeszcze jeden opatrunek na przekrwawiony. Nie usuwamy starego. W ostateczności można też zastosować opaskę uciskową. Zakładamy ją kilka centymetrów powyżej krwotoku, ale nigdy na stawach. To by było na tyle.
Zostawił manekina z bandażem i podszedł do planszy przedstawiającej układ mięśniowy.
- Rany kłute są już gorsze. Mała powierzchnia na ciele, lecz większe rany wewnętrzne. Na początku musisz stwierdzić, która część ciała została uszkodzona. Jeśli są to jakieś organy wewnętrzne to nic nie poradzisz. W przypadku lżejszych ran postępujesz identycznie jak poprzednio. Jednak dobrym zabiegiem byłoby podłożyć pod bandaż jakąś jałową gazę czy inny opatrunek. Jeśli w ranie znajduje się ciało obce, na przykład strzała, nie usuwaj jej. Jeśli to zrobisz zwiększy się krwawienie, które trudno zatrzymać. Usztywnij ciało obce, by się nie przemieszczało i nie zraniło jeszcze bardziej. Wyjęciem tego niech się zajmie chirurg.
- Jeśli chodzi o stłuczenia to ważna jest szybka reakcja. W przypadku lekkich ran wystarczy przyłożyć zimny okład na ranę i przytrzymać tak z dziesięć minut, by obrzęk się zmniejszył. Potem zostaje niewielki krwiak, który znika samoistnie po kilku dniach. Gorzej jest z cięższymi wypadkami. Wtedy zostają też ranne mięśnie, ścięgna czy układ krwionośny. Wtedy trzeba schładzać ranę znacznie dłużej, jednak co kilkanaście minut należy robić przerwę, by nie doszło do odmrożenia. Z kolei na drugi dzień dobrze jest stosować ciepłe okłady, by krwiak szybciej się wchłonął. Należy też nakazać pacjentowi minimum ruchu uszkodzonym mięśniem. Jeśli skóra jest przerwana w jakimś miejscu, dobrze jest potem nałożyć opatrunek nasączony substancją odkażającą.
Niziołek ponownie zmienił miejsce, gdzie prowadził wykład. Tym razem wskazał na tablicę z budową skóry.
- Przejdźmy do odmrożeń. Jeśli widzimy zaczerwienioną skórę, a wiemy, że pacjent był wystawiony na działanie niskiej temperatury, mamy do czynienia z odmrożeniem. Wtedy zabieramy delikwenta do ciepłego pomieszczenia. Rany stopniowo ocieplamy zwilżonym opatrunkiem. Jeśli nie mamy takiego pod ręką, możemy użyć naturalnego ciepła ciała. Rozluźniamy ubrania, by usprawnić przepływ krwi. Rannemu trzeba podawać ciepłe posiłki i napoje, najlepiej z dużą ilością cukru. Jeśli chodzi o oparzenia, to postępujemy nieco odwrotnie. Usuwamy wszelką odzież z miejsca poparzenia. Stopniowo schładzamy poparzone miejsce. W obu przypadkach pod żadnym pozorem nie masujemy ran i nie wystawiamy ich na skrajne temperatury. A jeśli pojawią się pęcherze, nie przebijamy ich.

Wykład został zakończony a studentowi nakazano odbyć godzinne praktyki w szpitalu.

Forum Tawerny Gothic - Marant

Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #361 dnia: 25 Czerwiec 2019, 19:50:04 »

Offline Samir

 • Magnat
 • ***
 • Wiadomości: 1128
 • Reputation Power: 26
 • Samir toruje sobie drogę ku górze.Samir toruje sobie drogę ku górze.Samir toruje sobie drogę ku górze.

 • Age: 609
  • Karta postaci

  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #362 dnia: 25 Czerwiec 2019, 19:51:17 »
Student zatem udał się na praktyki.

Offline Samir

 • Magnat
 • ***
 • Wiadomości: 1128
 • Reputation Power: 26
 • Samir toruje sobie drogę ku górze.Samir toruje sobie drogę ku górze.Samir toruje sobie drogę ku górze.

 • Age: 609
  • Karta postaci

  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #363 dnia: 25 Czerwiec 2019, 20:09:54 »
- Dzień dobry, powracam z praktyk, wszystko zaliczone.

Offline Marduk Draven

 • Marszałek Koronny
 • ***
 • Wiadomości: 4758
 • Reputation Power: 0
 • Marduk Draven chowa się w cieniu.

 • Age: 21
  • Karta postaci

 • Nagrody:
  Szlachcic ziemi Gear, Rudar i Feros - Marduk DravenAmulet siły - za napisanie 1000 postów.Amulet życia - za napisanie 500 postów.Lubię Tawernę Gothic na Facebooku!
  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #364 dnia: 25 Czerwiec 2019, 20:23:05 »
- Dzień dobry, powracam z praktyk, wszystko zaliczone.

Samir nauczony: pierwsza pomoc, tracisz 1 srebrny talent.

Offline Watu

 • Krwawe Kruki
 • ***
 • Wiadomości: 706
 • Reputation Power: 0
 • Watu chowa się w cieniu.

 • Age: 23
  • Karta postaci

  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #365 dnia: 28 Październik 2019, 21:03:26 »
- Witam serdecznie, chciałbym wsiąść udział w wykładzie i egzaminie na farmakologa

1592-500=1092g
1zt-1zt=0zt

Online Patty

 • Hetman Koronny
 • ***
 • Wiadomości: 7299
 • Reputation Power: 141
 • Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.

 • Age: 25
  • Karta postaci

 • Nagrody:
  Mistrzyni CechuWilczyca MorskaSzlachciankaNajlepszy tekst osobisty - zwycięzca III edycji....
  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #366 dnia: 28 Październik 2019, 22:40:12 »
- Witam serdecznie, chciałbym wsiąść udział w wykładzie i egzaminie na farmakologa

1592-500=1092g
1zt-1zt=0zt
Hink du'Agara zaprowadził Cię do stołu, gdzie leżały różne przyrządy do sporządzania leków; miseczki, moździerze, fiolki. Obok nich znajdowały się różne zioła lecznicze.
- Na początek zajmiemy się przygotowaniem naparu z maku leczniczego. Po upływie pięciu minut od podania uaktywnia on swoje działanie przeciwbólowe na okres pół godziny. Po tym czasie możemy podać drugą dawkę. Trzecia to ostateczność, gdyż przy większych ilościach może powodować utratę przytomności, niewydolności oddechowej czy nawet śpiączki. Zajmijmy się przygotowaniem.
Niziołek wyłuskał nasiona z leżącego obok kwiatu i wrzucił je do miseczki. Całość zalał wodą źródlaną i zaczął podgrzewać nad palnikiem. Nasiona puściły sok i woda zmieniła barwę na białą. Gdy temperatura zbliżała się do wrzenia, zdjął naczynie z ognia i za pomocą sitka odcedził niepotrzebne elementy.
- Gotowe. Ważne jest aby nie zagotować tego, gdyż napar straci swe właściwości lecznicze. Przejdźmy do naparu z mandragory. Po podaniu przez godzinę stymuluje akcję serca i stabilizuje krążenie. Podawany zazwyczaj przed operacją. Podajemy tylko jedną dawkę. Większa ilość zagraża prawidłowemu krążeniu, kiedy skończy się czas działania. I nie wolno go używać kiedy mamy do czynienia z uszkodzonymi głównymi tętnicami lub sercem. Skutkiem ubocznym jest pobudzenie seksualne.
Po skończonym wykładzie wziął korzeń i zaczął go kroić na plasterki. Gdy już to zrobił, wrzucił całość do miseczki i zaczął rozcierać moździerzem. Kiedy korzeń zaczął przypominać papkę, zalał go wodą i podgrzał. Czekaliście tak aż do wrzenia. Korzeń wypuścił wszystkie soki i zmieszał się z wodą. Hink zgasił płomień i czekał, aż wystygnie. Po tym odcedził wszystko i uzyskał zielonkawy napar, gotowy do podania.
- To wszystko o naparach. Mam nadzieję, że zapamiętałeś, bo teraz czeka cię nauka wytwarzania maści. Po pierwsze: maść na oparzenia i odmrożenia. Dzięki swoim właściwościom wspomaga odtwarzanie uszkodzonego naskórka. Potrzebujesz jeleniego poroża i jeleniej krwi.
Niziołek wziął poroże i zaczął ścierać je na tarce. Do moździerza zaczął sypać się proszek.
- Maść musisz nałożyć na uszkodzoną skórę. Przyspiesza regenerację, jak już wspomniałem, oraz uśmierza ból. Jedna dawka tak mniej więcej co 12 godzin.
Gdy poroże było już odpowiednio starte, dolał do niego krwi i zaczął wszystko mieszać ze sobą.
- Należy stosować jedną dawkę dziennie, nie więcej.
Skończył wytwarzanie maści. Umoczył w niej palec i wyciągnął go w twoją stronę ukazując ci prawidłową konsystencję. Odłożył naczynie i wytarł dłoń o chusteczkę. Wziął drugą miskę i parę kłów niedźwiedzia.
- Teraz maść na rany. Dwa kły niedźwiedzia i dziesięć mililitrów niedźwiedziej krwi. Czyli podobnie jak w poprzednim wypadu. ÂŁagodzi obrzęk i przyspiesza gojenie tkanek.
Chwycił za kły i podobnie, jak poprzednio, zaczął je ścierać na tarce. W ten sposób w misce pojawiało się coraz więcej proszku potrzebnego do preparatu.
- Ma właściwości bardzo podobne co maść na odmrożenia. Tylko, że smaruje się nią zranione miejsca. Najlepiej na odkażone już rany. Znaczy na miejsca wokół ran. Nie nakłada się tego bezpośrednio na rozerwany naskórek, bo może jeszcze zaszkodzić. Więc smarujemy wokół rany. Skraca to czas gojenia o 12 godzin. Stosować tylko raz na dobę.
Dolał krwi niedźwiedzia i wszystko wymieszał. Uzyskał identyczną konsystencję jak poprzednio.
- Przekazałem ci całą niezbędną wiedzę. Jesteś gotów na egzamin.
The absence of faith is the mark of the weak.
The absence of faith is the mark of the heretic.
The absence of faith is the mark of damnation.

Offline Watu

 • Krwawe Kruki
 • ***
 • Wiadomości: 706
 • Reputation Power: 0
 • Watu chowa się w cieniu.

 • Age: 23
  • Karta postaci

  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #367 dnia: 28 Październik 2019, 22:50:28 »
- myślę że wszystko zrozumiałem, trochę praktyki i będę w tym dobry. -odpowiedzial Watu.
-a co mam zrobić w ramach egzaminu ? - dodał trochę zestresowany mężczyzna.

Online Patty

 • Hetman Koronny
 • ***
 • Wiadomości: 7299
 • Reputation Power: 141
 • Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.

 • Age: 25
  • Karta postaci

 • Nagrody:
  Mistrzyni CechuWilczyca MorskaSzlachciankaNajlepszy tekst osobisty - zwycięzca III edycji....
  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #368 dnia: 29 Październik 2019, 08:14:30 »
- myślę że wszystko zrozumiałem, trochę praktyki i będę w tym dobry. -odpowiedzial Watu.
-a co mam zrobić w ramach egzaminu ? - dodał trochę zestresowany mężczyzna.
Niziołek zaprowadził Cię do drugiego stołu. Były na nim te same rzeczy, których używał podczas nauki.
- Pokaż więc co potrafisz. Przygotuj te same specyfiki, które ja stworzyłem.
The absence of faith is the mark of the weak.
The absence of faith is the mark of the heretic.
The absence of faith is the mark of damnation.

Offline Watu

 • Krwawe Kruki
 • ***
 • Wiadomości: 706
 • Reputation Power: 0
 • Watu chowa się w cieniu.

 • Age: 23
  • Karta postaci

  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #369 dnia: 29 Październik 2019, 13:44:59 »
Wpierw Watu chciał zacząć od wywaru z maku lekarskiego, gdyż wydawało się że to zapamiętał najlepiej. Zaczął więc prawie identycznie jak jego wykładowca, chwycił kwiat maku i wybierał z niego nasionaka każde jedno wkładając do miski, później zalał je wodą i wstawił na palnik. Przypilnował by woda nie zawrzała a kiedy woda zrobiła się biała wyłączył palnik.
-Prosze, oto napar z maku[/i ] powiedział Watu oddając wyrób do oceny jednocześnie biorąc się za kolejny specyfik.
Idąc pokolei Watu chwycił za korzeń mandragory oraz nóż, po czym sprawnie pociachal korzeń na plasterki, kiedyś uczył się gotować więc poszło to szybko. Następnie posiekany korzeń włożył do moździerza i tłuczkiem zrobił z niego papkę. Z tego wychodzi że pociachanie na plasterki jest tylko ułatwieniem w zrobieniu później papki. Zalał wodą i wstawił na palnik przygotowany wywar. Kiedy korzeń puścił soki a mikstura zaczęła wrzeć Watu ściągnął ją z palnika, poczekał do ostudzenia i przecedzić by pozbyć się farfocli.
-a to napar z mandragory o ile wszystko dobrze zrobiłem profesorze -odpowiedzial po czym wziął się dalej do pracy.
To teraz maści, Watu trochę się obawiał czy uda mu się osiągnąć właściwą konsystencję jednak przystąpił do pracy, chwycił za róg jelenia i ścierał ów róg na tarce nam moździerzem. Kiedy na oko proszku było dość dodał krwi jelenia, z początku tylko trochę by nie było za rzadki i powoli dolewał mieszając tak aby dostać właściwą konsystencję. Kiedy stwierdził że jest już prawidłowa nabrał na palec wskazujący i pokazał nauczycielowi po czym wytarł maść w chusteczkę. Została maść na rany, w sumie robiło się ją bardzo podobnie jak poprzednią maść. Watu wziął kły niedźwiedzia i starł je na tarce do moździerza a czym powoli dodawał krwi, proporce nawet były podobne. Następnie pokazał maść i zapytał Wszystko dobrze ? Wydaje mi się że każda maść dokładnie odtworzyłem i korzystałem z Pańskich wskazówek.

Online Patty

 • Hetman Koronny
 • ***
 • Wiadomości: 7299
 • Reputation Power: 141
 • Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.

 • Age: 25
  • Karta postaci

 • Nagrody:
  Mistrzyni CechuWilczyca MorskaSzlachciankaNajlepszy tekst osobisty - zwycięzca III edycji....
  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #370 dnia: 29 Październik 2019, 17:26:44 »
Wpierw Watu chciał zacząć od wywaru z maku lekarskiego, gdyż wydawało się że to zapamiętał najlepiej. Zaczął więc prawie identycznie jak jego wykładowca, chwycił kwiat maku i wybierał z niego nasionaka każde jedno wkładając do miski, później zalał je wodą i wstawił na palnik. Przypilnował by woda nie zawrzała a kiedy woda zrobiła się biała wyłączył palnik.
-Prosze, oto napar z maku[/i ] powiedział Watu oddając wyrób do oceny jednocześnie biorąc się za kolejny specyfik.
Idąc pokolei Watu chwycił za korzeń mandragory oraz nóż, po czym sprawnie pociachal korzeń na plasterki, kiedyś uczył się gotować więc poszło to szybko. Następnie posiekany korzeń włożył do moździerza i tłuczkiem zrobił z niego papkę. Z tego wychodzi że pociachanie na plasterki jest tylko ułatwieniem w zrobieniu później papki. Zalał wodą i wstawił na palnik przygotowany wywar. Kiedy korzeń puścił soki a mikstura zaczęła wrzeć Watu ściągnął ją z palnika, poczekał do ostudzenia i przecedzić by pozbyć się farfocli.
-a to napar z mandragory o ile wszystko dobrze zrobiłem profesorze -odpowiedzial po czym wziął się dalej do pracy.
To teraz maści, Watu trochę się obawiał czy uda mu się osiągnąć właściwą konsystencję jednak przystąpił do pracy, chwycił za róg jelenia i ścierał ów róg na tarce nam moździerzem. Kiedy na oko proszku było dość dodał krwi jelenia, z początku tylko trochę by nie było za rzadki i powoli dolewał mieszając tak aby dostać właściwą konsystencję. Kiedy stwierdził że jest już prawidłowa nabrał na palec wskazujący i pokazał nauczycielowi po czym wytarł maść w chusteczkę. Została maść na rany, w sumie robiło się ją bardzo podobnie jak poprzednią maść. Watu wziął kły niedźwiedzia i starł je na tarce do moździerza a czym powoli dodawał krwi, proporce nawet były podobne. Następnie pokazał maść i zapytał Wszystko dobrze ? Wydaje mi się że każda maść dokładnie odtworzyłem i korzystałem z Pańskich wskazówek.
- Bardzo dobrze.


Watu nauczony: farmakologia, tracisz 1 złoty talent.
The absence of faith is the mark of the weak.
The absence of faith is the mark of the heretic.
The absence of faith is the mark of damnation.

Offline Samir

 • Magnat
 • ***
 • Wiadomości: 1128
 • Reputation Power: 26
 • Samir toruje sobie drogę ku górze.Samir toruje sobie drogę ku górze.Samir toruje sobie drogę ku górze.

 • Age: 609
  • Karta postaci

  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #371 dnia: 07 Luty 2020, 16:07:05 »
Na uniwersytet przybył Samir. Odnalazł znany mu już wydział medycyny i zagaił nauczyciela.
- Dzień dobry, chcę poznać tajniki farmakologii.

- Farmakologia | Koszt: 500 grzywien [link] (nauka zostaje zaakceptowana po odbyciu wykładu i zdaniu egzaminu)

500 * 0,7 = 350 grzywien

1219 - 350 = 869 grzywien
2 - 1 = 1 złoty talent

Online Patty

 • Hetman Koronny
 • ***
 • Wiadomości: 7299
 • Reputation Power: 141
 • Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.

 • Age: 25
  • Karta postaci

 • Nagrody:
  Mistrzyni CechuWilczyca MorskaSzlachciankaNajlepszy tekst osobisty - zwycięzca III edycji....
  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #372 dnia: 07 Luty 2020, 18:24:55 »
Na uniwersytet przybył Samir. Odnalazł znany mu już wydział medycyny i zagaił nauczyciela.
- Dzień dobry, chcę poznać tajniki farmakologii.

- Farmakologia | Koszt: 500 grzywien [link] (nauka zostaje zaakceptowana po odbyciu wykładu i zdaniu egzaminu)

500 * 0,7 = 350 grzywien

1219 - 350 = 869 grzywien
2 - 1 = 1 złoty talent

Hink du'Agara zaprowadził Cię do stołu, gdzie leżały różne przyrządy do sporządzania leków; miseczki, moździerze, fiolki. Obok nich znajdowały się różne zioła lecznicze.
- Na początek zajmiemy się przygotowaniem naparu z maku leczniczego. Po upływie pięciu minut od podania uaktywnia on swoje działanie przeciwbólowe na okres pół godziny. Po tym czasie możemy podać drugą dawkę. Trzecia to ostateczność, gdyż przy większych ilościach może powodować utratę przytomności, niewydolności oddechowej czy nawet śpiączki. Zajmijmy się przygotowaniem.
Niziołek wyłuskał nasiona z leżącego obok kwiatu i wrzucił je do miseczki. Całość zalał wodą źródlaną i zaczął podgrzewać nad palnikiem. Nasiona puściły sok i woda zmieniła barwę na białą. Gdy temperatura zbliżała się do wrzenia, zdjął naczynie z ognia i za pomocą sitka odcedził niepotrzebne elementy.
- Gotowe. Ważne jest aby nie zagotować tego, gdyż napar straci swe właściwości lecznicze. Przejdźmy do naparu z mandragory. Po podaniu przez godzinę stymuluje akcję serca i stabilizuje krążenie. Podawany zazwyczaj przed operacją. Podajemy tylko jedną dawkę. Większa ilość zagraża prawidłowemu krążeniu, kiedy skończy się czas działania. I nie wolno go używać kiedy mamy do czynienia z uszkodzonymi głównymi tętnicami lub sercem. Skutkiem ubocznym jest pobudzenie seksualne.
Po skończonym wykładzie wziął korzeń i zaczął go kroić na plasterki. Gdy już to zrobił, wrzucił całość do miseczki i zaczął rozcierać moździerzem. Kiedy korzeń zaczął przypominać papkę, zalał go wodą i podgrzał. Czekaliście tak aż do wrzenia. Korzeń wypuścił wszystkie soki i zmieszał się z wodą. Hink zgasił płomień i czekał, aż wystygnie. Po tym odcedził wszystko i uzyskał zielonkawy napar, gotowy do podania.
- To wszystko o naparach. Mam nadzieję, że zapamiętałeś, bo teraz czeka cię nauka wytwarzania maści. Po pierwsze: maść na oparzenia i odmrożenia. Dzięki swoim właściwościom wspomaga odtwarzanie uszkodzonego naskórka. Potrzebujesz jeleniego poroża i jeleniej krwi.
Niziołek wziął poroże i zaczął ścierać je na tarce. Do moździerza zaczął sypać się proszek.
- Maść musisz nałożyć na uszkodzoną skórę. Przyspiesza regenerację, jak już wspomniałem, oraz uśmierza ból. Jedna dawka tak mniej więcej co 12 godzin.
Gdy poroże było już odpowiednio starte, dolał do niego krwi i zaczął wszystko mieszać ze sobą.
- Należy stosować jedną dawkę dziennie, nie więcej.
Skończył wytwarzanie maści. Umoczył w niej palec i wyciągnął go w twoją stronę ukazując ci prawidłową konsystencję. Odłożył naczynie i wytarł dłoń o chusteczkę. Wziął drugą miskę i parę kłów niedźwiedzia.
- Teraz maść na rany. Dwa kły niedźwiedzia i dziesięć mililitrów niedźwiedziej krwi. Czyli podobnie jak w poprzednim wypadu. ÂŁagodzi obrzęk i przyspiesza gojenie tkanek.
Chwycił za kły i podobnie, jak poprzednio, zaczął je ścierać na tarce. W ten sposób w misce pojawiało się coraz więcej proszku potrzebnego do preparatu.
- Ma właściwości bardzo podobne co maść na odmrożenia. Tylko, że smaruje się nią zranione miejsca. Najlepiej na odkażone już rany. Znaczy na miejsca wokół ran. Nie nakłada się tego bezpośrednio na rozerwany naskórek, bo może jeszcze zaszkodzić. Więc smarujemy wokół rany. Skraca to czas gojenia o 12 godzin. Stosować tylko raz na dobę.
Dolał krwi niedźwiedzia i wszystko wymieszał. Uzyskał identyczną konsystencję jak poprzednio.
- Przekazałem ci całą niezbędną wiedzę. Jesteś gotów na egzamin.
The absence of faith is the mark of the weak.
The absence of faith is the mark of the heretic.
The absence of faith is the mark of damnation.

Offline Samir

 • Magnat
 • ***
 • Wiadomości: 1128
 • Reputation Power: 26
 • Samir toruje sobie drogę ku górze.Samir toruje sobie drogę ku górze.Samir toruje sobie drogę ku górze.

 • Age: 609
  • Karta postaci

  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #373 dnia: 07 Luty 2020, 22:09:03 »
- Chcę zatem podejść do egzaminu, profesorze, myślę że opanowałem to co przerobiliśmy na wykładzie.

Online Patty

 • Hetman Koronny
 • ***
 • Wiadomości: 7299
 • Reputation Power: 141
 • Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.

 • Age: 25
  • Karta postaci

 • Nagrody:
  Mistrzyni CechuWilczyca MorskaSzlachciankaNajlepszy tekst osobisty - zwycięzca III edycji....
  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #374 dnia: 10 Luty 2020, 08:21:47 »
- Chcę zatem podejść do egzaminu, profesorze, myślę że opanowałem to co przerobiliśmy na wykładzie.
Niziołek zaprowadził cię do stołu na którym były rozstawione przyrządy oraz składniki potrzebne do pracy.
- Do dzieła więc, przygotuj dwie maści o których słuchałeś na wykładzie.
The absence of faith is the mark of the weak.
The absence of faith is the mark of the heretic.
The absence of faith is the mark of damnation.

Offline Samir

 • Magnat
 • ***
 • Wiadomości: 1128
 • Reputation Power: 26
 • Samir toruje sobie drogę ku górze.Samir toruje sobie drogę ku górze.Samir toruje sobie drogę ku górze.

 • Age: 609
  • Karta postaci

  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #375 dnia: 10 Luty 2020, 15:47:17 »
- No jakoś szczególnie trudne to nie jest - mruknął mauren i zabrał się do pracy. Zaczął od maści na odmrożenia, wzrokiem odnalazł poroże jelenia i sięgnął po tarkę. Podstawił pod nią naczynie i zabrał się do tarcia, niczym rasowy szef kuchni za tarcie sera. Szybko starł na proszek całe poroże, sypki pył leżał bezpiecznie w misce, a Samir sięgnął po krew jelonka i zalał całość. Wywar wymagał oczywiście zmieszania, toteż student złapał za mieszadełko i zabełtał zawartością naczynia. Starannie rozmieszał swój półprodukt, który wkrótce zaczął nabierać cech maści. Wkrótce też była już gotowa. Samir nabrał na palec nieco ciemnoczerwonej substancji i okazał niziołkowi.
Potem zabrał się za maść na rany. Sekwencja była bliźniaczo podobna, na tarce roztarł starannie na proszek kły niedźwiedzia, po czym dolał krwi i wszystko starannie rozmieszał. Nie pachniało to za pięknie, ale miało przecież leczyć, a Samir za dziecka jeszcze usłyszał że dobre lekarstwo nie pachnie ani nie smakuje najlepiej, uznał zatem że gotowe i okazał drugą maść nauczycielowi.
- Ufam że się udało.

Online Patty

 • Hetman Koronny
 • ***
 • Wiadomości: 7299
 • Reputation Power: 141
 • Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.

 • Age: 25
  • Karta postaci

 • Nagrody:
  Mistrzyni CechuWilczyca MorskaSzlachciankaNajlepszy tekst osobisty - zwycięzca III edycji....
  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #376 dnia: 10 Luty 2020, 15:53:04 »
- No jakoś szczególnie trudne to nie jest - mruknął mauren i zabrał się do pracy. Zaczął od maści na odmrożenia, wzrokiem odnalazł poroże jelenia i sięgnął po tarkę. Podstawił pod nią naczynie i zabrał się do tarcia, niczym rasowy szef kuchni za tarcie sera. Szybko starł na proszek całe poroże, sypki pył leżał bezpiecznie w misce, a Samir sięgnął po krew jelonka i zalał całość. Wywar wymagał oczywiście zmieszania, toteż student złapał za mieszadełko i zabełtał zawartością naczynia. Starannie rozmieszał swój półprodukt, który wkrótce zaczął nabierać cech maści. Wkrótce też była już gotowa. Samir nabrał na palec nieco ciemnoczerwonej substancji i okazał niziołkowi.
Potem zabrał się za maść na rany. Sekwencja była bliźniaczo podobna, na tarce roztarł starannie na proszek kły niedźwiedzia, po czym dolał krwi i wszystko starannie rozmieszał. Nie pachniało to za pięknie, ale miało przecież leczyć, a Samir za dziecka jeszcze usłyszał że dobre lekarstwo nie pachnie ani nie smakuje najlepiej, uznał zatem że gotowe i okazał drugą maść nauczycielowi.
- Ufam że się udało.
- Bardzo dobrze.

Samir nauczony: farmakologia, tracisz 1 złoty talent.
The absence of faith is the mark of the weak.
The absence of faith is the mark of the heretic.
The absence of faith is the mark of damnation.

Offline Samir

 • Magnat
 • ***
 • Wiadomości: 1128
 • Reputation Power: 26
 • Samir toruje sobie drogę ku górze.Samir toruje sobie drogę ku górze.Samir toruje sobie drogę ku górze.

 • Age: 609
  • Karta postaci

  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #377 dnia: 14 Luty 2020, 13:06:52 »
Na wydziale medycznym ponownie zjawił się mauren, emanujący wręcz pragnieniem zyskania nowej wiedzy.
- Dzień dobry, chciałbym nauczyć się ortopedii.

- Ortopedia | Koszt: 400 grzywien [link] (nauka zostaje zaakceptowana po odbyciu wykładu i przepracowaniu 4 godzin w szpitalu)

400 * 0,7 = 280
869 - 280 = 589 grzywien

1 - 1 = 0 złotych talentów

Online Patty

 • Hetman Koronny
 • ***
 • Wiadomości: 7299
 • Reputation Power: 141
 • Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.

 • Age: 25
  • Karta postaci

 • Nagrody:
  Mistrzyni CechuWilczyca MorskaSzlachciankaNajlepszy tekst osobisty - zwycięzca III edycji....
  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #378 dnia: 14 Luty 2020, 13:10:02 »
Na wydziale medycznym ponownie zjawił się mauren, emanujący wręcz pragnieniem zyskania nowej wiedzy.
- Dzień dobry, chciałbym nauczyć się ortopedii.

- Ortopedia | Koszt: 400 grzywien [link] (nauka zostaje zaakceptowana po odbyciu wykładu i przepracowaniu 4 godzin w szpitalu)

400 * 0,7 = 280
869 - 280 = 589 grzywien

1 - 1 = 0 złotych talentów


Hink stał w pracowni ortopedycznej. Dało się tam zauważyć kilka modeli szkieletów, plansze z rozrysowaną budową kości czy szyny i usztywniacze.
- Na układzie kostnym opiera się reszta ciała. Dzięki niemu możliwy jest ruch. Osłania też niektóre ważne narządy. Jednak jeśli jakaś kość zostanie uszkodzona, wtedy większość funkcji staje się niemożliwa. Nauczę cię, jak zająć się złamanymi kośćmi czy zerwaniem stawów, zwanych potocznie zwichnięciem. I właśnie nimi się najpierw zajmiemy.
Niziołek podszedł do modelu układu kostnego i wskazywał najważniejsze stawy za pomocą wskaźnika i po kolei je omawiał.
- Skoro już zaczerpnąłeś trochę ogółu powiem ci jak rozpoznać zwichnięcie. Otóż w miejscu stawu powstaje obrzęk. Zdarza się, że źle ułożona kość naciska na układ krwionośny i powstaje przez to krwiak. Dodatkowo pacjent skarży się na ból i ograniczenie ruchu. O zniekształceniu chyba nie muszę wspominać, gdyż to oczywiste. Leczenie tego nie jest skomplikowane, lecz wymaga dużej dokładności. Jeśli zdiagnozujesz ranę i dowiesz się w jaki sposób staw zmienił położenie, a zrobisz to najłatwiej za pomocą wyczucia i porównania z przeciwległym stawem, możesz brać się za nastawianie. Mianowicie musisz wepchnąć kość na właściwe miejsce. Uważając przy tym, by nie przestawić za bardzo. Gdy już nam się uda to za pomocą szyny, lub prowizorycznego usztywnienia, unieruchamiamy wyleczony staw. Opatrunek zdejmujemy po upływie 24 godzin. Po zdjęciu badamy, czy wszystko prawidłowo się zrosło.
Niziołek podszedł do stołu, gdzie położone były modele kończyn. Wszystkie jednak był uszkodzone, co miało symbolizować złamania.
- Tu widzisz jakie złamania mogą nastąpić. O złamaniu może świadczyć: ostry ból w miejscu urazu, niemożność poruszenia uszkodzoną ręką czy nogą, dziwny wygląd kończyny, widać na niej wyraźne zgrubienie, jest krótsza lub skrzywiona pod dziwnym kątem. Jeśli minęło trochę czasu pojawia się opuchlizna i zasinienie. Można porównać wygląd uszkodzonej kończyny ze zdrową. Gdy już zdiagnozujemy rodzaj złamania możemy zabrać się za nastawienie odłamów kości. Gdy jest to niemożliwe, konieczna jest interwencja chirurga, który łączy odłamy za pomocą gwoździ, wkrętów lub metalowych płytek. Potem unieruchamiamy je do czasu powstania zrostu kostnego za pomocą włożenie w szynę. Dobrze jest potem zamontować opatrzoną kończynę w wysięgniku, lub temblaku. Ważne, żeby była powyżej serca. Unieruchomienie musi trwać co najmniej dwie doby. Można się wspomóc maściami lub miksturkami. Jednak o wiele trudniej jest ze złamaniami otwartymi. Tutaj potrzeba też umiejętności chirurga. Jako ortopeda możesz jedynie nastawić kość, jak poprzednio.
The absence of faith is the mark of the weak.
The absence of faith is the mark of the heretic.
The absence of faith is the mark of damnation.

Offline Samir

 • Magnat
 • ***
 • Wiadomości: 1128
 • Reputation Power: 26
 • Samir toruje sobie drogę ku górze.Samir toruje sobie drogę ku górze.Samir toruje sobie drogę ku górze.

 • Age: 609
  • Karta postaci

  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #379 dnia: 14 Luty 2020, 13:12:12 »
Wykład był prowadzony w dość interesujący sposób toteż mauren wysłuchał z zainteresowaniem, wynotował wszystko to co najważniejsze, co ważniejsze rzeczy opatrując odpowiednimi rycinami. Kajet studenta był zaskakująco schludny, a Samir rysował z zaskakującą wprawą. Gdy już wykład zakończył sie Samir wstał i podszedł do profesora.
- Zatem jeśli to wszystko udam się na praktyki do szpitala.

Online Patty

 • Hetman Koronny
 • ***
 • Wiadomości: 7299
 • Reputation Power: 141
 • Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.Patty budzi postrach.

 • Age: 25
  • Karta postaci

 • Nagrody:
  Mistrzyni CechuWilczyca MorskaSzlachciankaNajlepszy tekst osobisty - zwycięzca III edycji....
  • Zobacz profil
Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #380 dnia: 14 Luty 2020, 13:13:53 »
Wykład był prowadzony w dość interesujący sposób toteż mauren wysłuchał z zainteresowaniem, wynotował wszystko to co najważniejsze, co ważniejsze rzeczy opatrując odpowiednimi rycinami. Kajet studenta był zaskakująco schludny, a Samir rysował z zaskakującą wprawą. Gdy już wykład zakończył sie Samir wstał i podszedł do profesora.
- Zatem jeśli to wszystko udam się na praktyki do szpitala.
- Dokładnie tak studencie, niech ci Zewola przyświeca - powiedział dobrodusznie niziołek i wrócił do swoich zajęć, rad w duchu iż ciągle odwiedzają go chętni wiedzy młodzi ludzie.
The absence of faith is the mark of the weak.
The absence of faith is the mark of the heretic.
The absence of faith is the mark of damnation.

Forum Tawerny Gothic - Marant

Odp: Uniwersytet Valfdeński [nauka języków, medycyna, wykłady otwarte]
« Odpowiedź #380 dnia: 14 Luty 2020, 13:13:53 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
Enotify by CreateAForum.com

DarkBreak by DzinerStudio
Copyright 2005-2014 Tawerna Gothic - Oficjalny Polski serwis o grach z serii Gothic. Wszelkie prawa zastrzezone.