Autor Wątek: Propozycje zmian  (Przeczytany 165067 razy)

Description:

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Gunses

  • Arystokrata
  • ***
  • Wiadomości: 15010
  • Reputacja: 14198
  • Płeć: Mężczyzna
  • jak z debilem.
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #240 dnia: 19 Styczeń 2012, 13:07:57 »
W bractwie wprowadziłem Bibliotekę, gdzie pod przykrywką wiedzy dawnych mistrzów każdy z graczy mógł się dowiedzieć co dokładnie daje dana umiejętność. Nie wiem co się dzieje z tym teraz, ale póki ja tam byłem mieliśmy prawie wszystkie umiejętności gildiowe już opisane. To w moim mniemaniu niwelowało tą niewiedzę, bo każdy gracz miał wytłumaczone jak używać danej umiejetności.
Ale wiesz, to nie to samo dać graczom opisaną umiejętność i powiedzieć: macie, możecie się zapoznać, a co innego opisać umiejętność i wymagać pokazania jej zastosowania podczas nauki. Ten drugi sposób zapewnia 100% pewność, że gracz przeczyta opis i postara się go wykonać. Jak będzie źle, to coś mu tłumaczysz i jeszcze raz, aż w końcu będzie poprawnie.

Offline Gordian Morii

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 10210
  • Reputacja: 10161
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nothing is true...
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #241 dnia: 19 Styczeń 2012, 13:19:56 »
i 150% szans na to, że po trzeciej nauce nikomu nie będzie się chciało tego samego tłumaczyć. Wiem, bo uczyłem tak w Gildii. Zresztą jak nauczyć w praktyce hartu ciała? Będę kogoś stalowym kołkiem po nogach bił?
A tak ma zapisane, może poczytać, jak tego nie zrobi mimo możliwości, a napisze bzdurę to na wyprawie z pełną odpowiedzialnością może odpowiadać za to.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #241 dnia: 19 Styczeń 2012, 13:19:56 »

Offline Gunses

  • Arystokrata
  • ***
  • Wiadomości: 15010
  • Reputacja: 14198
  • Płeć: Mężczyzna
  • jak z debilem.
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #242 dnia: 19 Styczeń 2012, 13:21:35 »
Wystarczy opisać raz dobrze każdą umiejętność. A potem kopiuj-wklej. Dla GMa to nie problem, a gracz ma obowiązek przeczytać.

Offline Gordian Morii

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 10210
  • Reputacja: 10161
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nothing is true...
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #243 dnia: 19 Styczeń 2012, 13:43:28 »
A czym się to wtedy będzie różnić od takiej biblioteki? Tym, że nauka będzie trwała kilka godzin a nie chwilę. Bo nieczęsto zdarza się by gracz i mg byli na raz dostępni. I co z miejskimi nauczycielami? MG narzekają, że mają kupę roboty, to teraz dostaną jeszcze więcej. Na bank się ucieszą.

Offline Izabell Ravlet

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 3708
  • Reputacja: 4247
  • Płeć: Mężczyzna
  • Darlecio
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #244 dnia: 19 Styczeń 2012, 13:48:11 »
A czym się to wtedy będzie różnić od takiej biblioteki? Tym, że nauka będzie trwała kilka godzin a nie chwilę. Bo nieczęsto zdarza się by gracz i mg byli na raz dostępni. I co z miejskimi nauczycielami? MG narzekają, że mają kupę roboty, to teraz dostaną jeszcze więcej. Na bank się ucieszą.

Akurat ja widzę różnicę. MG kopiuje to samo, ale gracz musi samodzielnie coś napisać, jednocześnie ucząc się w praktyce, a nie tylko w teorii

Offline Gunses

  • Arystokrata
  • ***
  • Wiadomości: 15010
  • Reputacja: 14198
  • Płeć: Mężczyzna
  • jak z debilem.
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #245 dnia: 19 Styczeń 2012, 13:52:20 »
Ale stary, żadna nauka nie trwa chwili. Naucz się całek w jednej chwili? Nie da rady, a mniej w tym zaawansowania niż w metodzie ściągania futra z wilka. Nauka powinna być dość dobrze opisana i gracz powinien mieć obowiązek napisania jej przy nauczycielu. Tzn, jak ściąga futro z wilka. Dzięki temu na wyprawach nie będzie baboli

Offline Isentor

  • Wielki Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 32202
  • Reputacja: 27957
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zbyt pokręcony, by żyć. l zbyt rzadki, by umrzeć.
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #246 dnia: 19 Styczeń 2012, 14:03:33 »
Akurat ja widzę różnicę. MG kopiuje to samo, ale gracz musi samodzielnie coś napisać, jednocześnie ucząc się w praktyce, a nie tylko w teorii
I w tym jest metoda.

Offline Gordian Morii

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 10210
  • Reputacja: 10161
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nothing is true...
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #247 dnia: 19 Styczeń 2012, 14:04:52 »
Ale stary, żadna nauka nie trwa chwili. Naucz się całek w jednej chwili? Nie da rady, a mniej w tym zaawansowania niż w metodzie ściągania futra z wilka. Nauka powinna być dość dobrze opisana i gracz powinien mieć obowiązek napisania jej przy nauczycielu. Tzn, jak ściąga futro z wilka. Dzięki temu na wyprawach nie będzie baboli

Widziałeś taką grę, w której nauka trwa miesiąc? Podchodzisz do Diego, mówisz, weź naucz mnie strzelać z łuku. Punkty są, kasa jest. Ta dam! Nauczony.
Już teraz na akceptację nauki u Jana czekałem cztery dni, jakbym miał przechodzić całą tą procedurę nauki, to przypuszczam, że do dzisiaj nie miałbym jej zaliczonej. Zresztą, gracze nie są głupi. Jak MG będzie kopiował opisy to i oni będą to robić i wyjdzie na to samo. Ale róbcie jak chcecie.

Offline Isentor

  • Wielki Lord Elekt
  • ***
  • Wiadomości: 32202
  • Reputacja: 27957
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zbyt pokręcony, by żyć. l zbyt rzadki, by umrzeć.
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #248 dnia: 19 Styczeń 2012, 14:10:00 »
Mówimy tutaj o bardziej skomplikowanych metodach. Nauka to również zajęcie dla samego gracza.

Offline Gunses

  • Arystokrata
  • ***
  • Wiadomości: 15010
  • Reputacja: 14198
  • Płeć: Mężczyzna
  • jak z debilem.
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #249 dnia: 19 Styczeń 2012, 14:13:59 »
Ta. The Sims. Tam była nauka dość jasno rozpisana. Im wyższy poziom, tym dłużej się uczył

I Gothic II, gdzie Bezimienny zbierał np. % w walce mieczem, zanim zdołał wskoczyć na II i III poziom.

Offline Izabell Ravlet

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 3708
  • Reputacja: 4247
  • Płeć: Mężczyzna
  • Darlecio
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #250 dnia: 19 Styczeń 2012, 14:15:49 »
Na co innego może pozwolić sobie MG, a na co innego może pozwolić sobie gracz.
Co do długo trwającego treningu - myślę, że powinna być jedna osoba, niekoniecznie MG, która ma wystarczająco dużo czasu, żeby odpisywać w naukach

Sądzę, Gordziu, że porównywanie PBFa do cRPGa pod względem mechaniki nie jest trafnym porównaniem

Offline Gunses

  • Arystokrata
  • ***
  • Wiadomości: 15010
  • Reputacja: 14198
  • Płeć: Mężczyzna
  • jak z debilem.
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #251 dnia: 19 Styczeń 2012, 14:26:02 »
Wystarczy zrobić po jednym dobrym opisie skilla. Jak działa, co ze sobą niesie, co trzeba mieć, jak należy się zachować. Instrukcja obsługi. I potem tylko kopiuj wklej, a gracz indywidualnie by opisywał jak wykorzystuje tą zdolność. Nie mówię tu o nauce walki mieczem, ale o zdzieraniu skór, patroszeniu, zakładaniu pułapek, kradzieży itp...

Offline Gordian Morii

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 10210
  • Reputacja: 10161
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nothing is true...
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #252 dnia: 19 Styczeń 2012, 14:30:54 »
Ta, zamiast czerpać radość z rozgrywki będę siedział i myślał czy mam tydzień czasu, żeby pójść do nauczyciela nauczyć się nosić ubranie;/ ÂŚwietnie.

Sądzę, Gordziu, że porównywanie PBFa do cRPGa pod względem mechaniki nie jest trafnym porównaniem

To do czego mam to porównać? Sama nazwa Marantu - forumowy system RPG. Może porównać do przeglądarkowych? Wstawmy zegar i niech odlicza czas awansu jak w plemionach. Poczekasz 64h i masz 1 poziom miecza, dodatkowo walcz na wyprawach by zdobyć talenty i kasę, to awansujesz od zera do bohatera w tydzień...

A idąc tym co mówicie to, nauczę się walczyć mieczem i ta nauka będzie trwała jakiś czas, ale w sumie to i tak nie będę mógł zabić zombie, bo nie będę znał techniki, więc kolejne szkolenie w organizacji i znów masa czasu.
Za niedługo dojdzie do tego, że dłużej będzie schodziło by się czegoś nauczyć niż żeby zdobyć potrzebne doświadczenie.

Ta. The Sims. Tam była nauka dość jasno rozpisana. Im wyższy poziom, tym dłużej się uczył

Ale tam nie potrzebowałeś niczego prócz przyrządu do nauki, a w Marancie żeby nauczyć się mocnych rzeczy potrzebuję talentów różnego koloru. A w teraźniejszych realiach nim Is da złoty talent, to przypuszczam, że trochę wody w Wiśle upłynie.

Offline Gunses

  • Arystokrata
  • ***
  • Wiadomości: 15010
  • Reputacja: 14198
  • Płeć: Mężczyzna
  • jak z debilem.
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #253 dnia: 19 Styczeń 2012, 14:37:46 »
No i co. Nauczyć się wszystkiego w miesiąc i koniec? Brak dalszych perspektyw?
Szkoda, że nie grałeś w v.1, tam nie było końca zdolności, a każdy grosz obracało się dwa razy zanim zdecydowałeś się czy uczyć się II poziomu miecza, czy skradania. Nauka nie trwała długo, to była zwykła akceptacja, ale wszytko dłużyło się, dlatego, że nie było kasy. To ona pozwalała na naukę. A jak z zadania wyciągnąłeś 50 sztuk złota, to byłeś koks i mogłeś nauczyć się dwóch umiejętności na I lvl.
Teraz mamy w ch*j dużo kasy, więc nauka byłaby zbyt szybka, to raz.
Dwa... O czym ty mówisz? Byłeś GM, miałeś może okazję widzieć moja Arenę.

Nauka:

Przychodzi gracz i mówi czego chce się nauczyć
Daję mu opis umiejętności i proszę o zaprezentowanie wiedzy w praktyce
Gracz opisuje to czego się nauczył
Jeśli porwanie - akceptacja nauki (jeśli nie, tłumaczę szczegółowiej i jeszcze raz musi pokazać)

Koniec.

15-20 min roboty. A Ty mi tu o tygodniu wyskakujesz. What the..? What the...?

Offline Gordian Morii

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 10210
  • Reputacja: 10161
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nothing is true...
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #254 dnia: 19 Styczeń 2012, 14:43:51 »
Przyszedłem do Jana 16 stycznia z zamiarem nauki noszenia miękkich pancerzy, nauka została zaakceptowana 20 stycznie. ÂŚwietne 20 minut.

No i co, że w pierwszym marancie 50 sztuk złota to było dużo. Tutaj za zadanie otrzymasz 100 sztuk złota, a umiejętność kosztuje 500. Masz masę kasy, bo wyciągałeś ją ze skarbca organizacji, nie każdy jest przywódcą Gildii.

Offline Gunses

  • Arystokrata
  • ***
  • Wiadomości: 15010
  • Reputacja: 14198
  • Płeć: Mężczyzna
  • jak z debilem.
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #255 dnia: 19 Styczeń 2012, 14:49:18 »
O przepraszam :) Ze skarbca organizacji wziąłem kasę na:

Kupno nauczyciela (M v.2)
Kupno szat (M v.2)
Kupno run dla sabatu (M v.2)
Obkupienie w broń członków WN (M v.3)

Twoje ataki na mnie są bezużyteczne, nie wiem co chcesz osiągnąć. Resztę kasy zarobiłem na wyprawach.

Nie wiem czy ćpasz, czy po prostu wolniej myślisz... Ale łączysz to, że ktoś był nieobecny kilka dnia z tym jak ktoś powinien przeprowadzić naukę. Cóż mistrzu, miałeś pecha, że tyle czekałeś. Tyle.

Offline Izabell Ravlet

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 3708
  • Reputacja: 4247
  • Płeć: Mężczyzna
  • Darlecio
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #256 dnia: 19 Styczeń 2012, 14:51:34 »
Gordziu, ale czy Bezimienny musiał poćwiczyć machanie mieczem w praktyce, żeby wejść na wyższy poziom? Nie. I tak jest teraz. A pewien poślizg jest nieunikniony, bo jesteśmy tylko ludźmi.
Ja i inni dążymy do odejścia od tego schematu i przejścia w opisową naukę. Sam widzę przynajmniej dwa powody:
 - gra stanie się bardziej realistyczna
 - gracze nauczą się opisywać walkę w odpowiedni sposób

Offline Gordian Morii

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 10210
  • Reputacja: 10161
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nothing is true...
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #257 dnia: 19 Styczeń 2012, 15:04:51 »
O przepraszam :) Ze skarbca organizacji wziąłem kasę na:

Kupno nauczyciela (M v.2)
Kupno szat (M v.2)
Kupno run dla sabatu (M v.2)
Obkupienie w broń członków WN (M v.3)

Twoje ataki na mnie są bezużyteczne, nie wiem co chcesz osiągnąć. Resztę kasy zarobiłem na wyprawach.
I jeszcze na dwór o ile się nie mylę.

Nie wiem czy ćpasz, czy po prostu wolniej myślisz... Ale łączysz to, że ktoś był nieobecny kilka dnia z tym jak ktoś powinien przeprowadzić naukę. Cóż mistrzu, miałeś pecha, że tyle czekałeś. Tyle.

I w tym właśnie momencie ukazujesz swoją hipokryzję. Mówisz, że nauka ma trwać góra 20 minut, ale zaraz też obrażając mnie piszesz, że miałem pecha bo MG nie było 4 dni. Mnie takie szczeniackie zagrywki nie ruszają, ale rozumiem jak nie ma konkretnego argumentu to zawsze można hejtować.

Gordziu, ale czy Bezimienny musiał poćwiczyć machanie mieczem w praktyce, żeby wejść na wyższy poziom? Nie. I tak jest teraz. A pewien poślizg jest nieunikniony, bo jesteśmy tylko ludźmi.
Ja i inni dążymy do odejścia od tego schematu i przejścia w opisową naukę. Sam widzę przynajmniej dwa powody:
 - gra stanie się bardziej realistyczna
 - gracze nauczą się opisywać walkę w odpowiedni sposób

Ale musiał zabić ileś tam potworów, wykonać ileś tam misji aby uzyskać poziom, który dawał mu możliwość nauki. Tutaj musisz iść na zadanie by zdobyć talenty. I w grze nie jesteś tylko człowiekiem, bo przeszedłeś już tyle zadań, zabiłeś masę stworów samemu nie odnosząc żadnych obrażeń. W grze jesteś czymś w rodzaju herosa, który jest super nierealistyczny, bo przypuszczam, że na tej wyprawie nie zginiesz rozszarpany przez jednego z wilkołaków, które Aragorn dla was przygotował.

Offline Gunses

  • Arystokrata
  • ***
  • Wiadomości: 15010
  • Reputacja: 14198
  • Płeć: Mężczyzna
  • jak z debilem.
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #258 dnia: 19 Styczeń 2012, 15:11:12 »
I jeszcze na dwór o ile się nie mylę.
Swoje :)

I w tym właśnie momencie ukazujesz swoją hipokryzję. Mówisz, że nauka ma trwać góra 20 minut, ale zaraz też obrażając mnie piszesz, że miałem pecha bo MG nie było 4 dni. Mnie takie szczeniackie zagrywki nie ruszają, ale rozumiem jak nie ma konkretnego argumentu to zawsze można hejtować.
Jak Ty nic nie dopuszczasz do tej swojej zamkniętej główki.
Nauka ma trwać 20 minut przy założeniu że zmienna x - Mistrz Gry i y - gracz są:
x - obecny na forum; y - obecny na forum.

Na szczęście nie jestem GM i nie muszę się użerać w dyskusji z tobą. Zapodałem swoje propozycje. Ty swoje. Poczekajmy co powie grono Mistrzów.

Offline Gordian Morii

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 10210
  • Reputacja: 10161
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nothing is true...
    • Karta postaci

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #259 dnia: 19 Styczeń 2012, 15:22:17 »
Jak Ty nic nie dopuszczasz do tej swojej zamkniętej główki.
Nauka ma trwać 20 minut przy założeniu że zmienna x - Mistrz Gry i y - gracz są:
x - obecny na forum; y - obecny na forum.

W takim założeniu to też semestralne zajęcia mam niecały dzień, bo na sali wykładowej siedzę tylko 15h. Więc nie pisz bzdur, bo na forum chyba nikt nie przelicza czasu jaki gra w marant tylko w aspekcie czasu, który spędził na pisaniu postów.

Forum Tawerny Gothic

Odp: Propozycje zmian
« Odpowiedź #259 dnia: 19 Styczeń 2012, 15:22:17 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 
top